Refrakterci Seviye 3 ve Refrakterci Seviye 4 Ulusal Yeterliliklerinde MYK Belgesi zorunluluğu başladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2017/1 sayılı tebliği ile Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen Refrakterci Seviye 3 ve Refrakterci Seviye 4 Ulusal Yeterliliklerin de yer aldığı 33 meslekte on iki aylık geçiş süresi dolmuştur. 27.09.2018 tarihi itibariyle 2017/1 sayılı tebliğde yer alan bu 33 bu meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.

İş yerlerinde gerçekleştirilecek denetimlerde, tebliğe konu Refrakterci Seviye 3 ve Refrakterci Seviye 4 Ulusal Yeterlilikleri kapsamında çalıştırılan kişilerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmadığının tespiti halinde işverenlere çalışan başına idari para cezası verilmektedir.

Refrakterci Seviye 3 ve Refrakterci Seviye 4 Ulusal Yeterlilikleri kapsamında başvuru yapan adayların sınav ve belge ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

İşverenlerimizin herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmamaları için belgesiz kişi çalıştırmamaları ve İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacak destekten yararlanmalarını önemle hatırlatırız.

Canlı Görüşme Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?