HAK-İŞ Konfederasyonu, 21 Mart 2011 – 21 Mayıs 2013 tarihleri arasında “VOC-TEST Merkezleri Hibe Programı” kapsamında 22.05.2012 tarihinde sınav ve belgelendirme hizmeti vermek üzere HAK-İŞ MEYEB’i kurmuştur.

İşletmenin adı; Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi İktisadi İşletmesi olup, kısa adı HAK-İŞ MEYEB’dir.

HAK-İŞ MEYEB, 25 Şubat 2013 tarihinde TS EN ISO / IEC 17024:2012 Uygunluk değerlendirmesi – Personel belgelendiren kuruluşlar için genel şartlar standardına göre TÜRKAK tarafından akredite edilmiş ve 17 Mayıs 2013 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu, Sınav, Ölçme, Değerlendirme ve Belgelendirme Yönetmeliğine göre MYK tarafından yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme merkezidir.

HAK-İŞ MEYEB, Sınav ve Belgelendirme faaliyetlerini tarafsızlığını muhafaza edecek şekilde yapılandırmış ve yürütülmektedir Ayrıca HAK-İŞ MEYEB ile ilgili; belge verme, sürdürme, yenileme, belge kapsamının genişletilmesi ve daraltılması, belgenin askıya alınması ve geri çekilmesi kararlarını verme yetkisine tek başına sahiptir. Sınav ve belgelendirme süreçlerine ilişkin tüm karar yetkisi HAK-İŞ MEYEB’ e aittir ve süreçlerin yürütülmesinden HAK-İŞ MEYEB 1. dereceden sorumludur. Bu kararlar hiçbir şekilde devredilemez.

HAK-İŞ MEYEB; uluslararası düzeyde akreditasyona sahip yetkinlik değerlendirmesi yapan, kişilerin ilgili Ulusal Meslek Standardında belirtilen işin niteliğine uygunluğunu doğrulayan sınav ve belgelendirme merkezidir.

Belgelendirme sistemleri ülkemizde ve dünyada çalışma hayatının en temel eksikliklerden bir tanesidir. Bu kapsamda Konfederasyonumuz HAK-İŞ adil ve tarafsız Kalite Yönetim Sistemi aracılığıyla bu eksikliği doldurmak, çalışma hayatının nitelikli elemana rahat ulaşımını sağlamak amacıyla HAK-İŞ MEYEB’ i kurma kararı almıştır.

Canlı Görüşme Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?